2013-ALES Sonbahar Dönemi Sınav Giriş Belgeleri

ALES-2013, ALES sonbahar dönemi

ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, 2013-ALES Sonbahar Dönemi Sınavı17 Kasım 2013 tarihinde yapılacak. Sınava girecek adaylar, yer bilgisini gösteren ALES Sınava Giriş Belgelerini, aşağıdaki linkten edinebilirler. Edinecekleri bu belgenin üzerinde, adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacak. Haberin detayları için tıklayınız...

 

Dikkat edilmesi gereken hususlardan en önemlisi; sınava giriş belgesi üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Unutulmamalıdır ki, yazıcıdan döküm alırken belge üzerinde fotoğraf olmasına özen gösterilmelidir.
Adaylar internetten edinecekleri çıktılarını sınav günü yanlarında bulundurmak zorunda. Fotoğrafın siyah beyaz ya da renkli olması önemli değil, Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. olmayacak. 

Sınava Giriş Belgesi’ni yanında olmayan adaylar sınava alınmayacak

Sınava Giriş Belgesi’ni yanında bulundurmayan ALES adayları sınava alınmayacak. Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları gerekiyor. Bunun için adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri kendi faydalarına olacak.

Bu arada adaylara ÖSYM tarafından ayrıca bir sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecek.

Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Özel Kimlik Belgesi: Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değil.) 

Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar. Bunların dışında olan ve adaylara ait, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler olarak kabul edilmeyecek.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olması. Adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalıdır. Pasaport sürelerinin geçerli olduğuna dikkat edilmeli. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecek.

Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacak.

Lütfen maduriyet yaşamamak adına, yukarda hususlara dikkat edin, sınav yerinizi önceden görün, 1 saat öncesinde sınav yerinde olmaya özen gösterin, geçerli bir kimlik belgesiyle birlikte sınava giriş belgenizin çıktısını yazıcınızdan almayı ihmal etmeyin.

Sınava giriş belgenizi sorgulamak için aşağıdaki linki tıklayınız.

ALES 2013 Sonbahar Sınav Giriş Belgeleriİlginizi Çekebilecek Diğer Konular

2013-ALES İlkbahar Dönemi Sınavı 12 Mayıs'ta Yapılıyor!

ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre, 2013-ALES İlkbahar Dönemi Sınavı, 12 Mayıs 2013 tarihinde yapılacak. Sınava başvuran adayların sınavlara girecekleri yerler belirlenmiştir.

Sınava girecek adaylar, yer bilgisini gösteren ALES Sınava Giriş Belgelerini, aşağıdaki linkten edinebilirler. Edinecekleri bu belgenin üzerinde, adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayın fotoğrafı bulunacaktır.

ALES Sonbahar Dönemi Sınavı: 17 Kasım 2013

ALES için geri sayım başladı. Yılda iki kez (biri sonbaharda, diğeri de ilkbaharda) yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) 81 il merkezi ile Lefkoşa’da ve Bişkek'te (Kırgızistan) yapılacak. ÖSYM'den yapılan açıklamaya göre sınav Tarihi 17 Kasım 2013 olarak belirtildi. 

Güncelleme Tarihi: 
08/10/2013 - 21:30

2014 ALES İLKBAHAR DÖNEMİ BAŞVURULARI 10 MART 2014

2014 ALES başvuruları için ÖSYM'den yeni bir duyuru yapıldı. Geçtiğimiz günlerde yapılan duyuruya göre, 2014 ALES İlkbahar Dönemi sınavı için başvurular 10 Mart 2014 Pazartesi günü başlıyor. ALES Başvuruları 19 Mart 2014 tarihine kadar yapılacak. Peki ALES İlkbahar dönemi sınavı ne zaman yapılacak? 2014 ALES'te hangi sorular sorulacak?

Güncelleme Tarihi: 
08/03/2014 - 15:15

2013-ALES İlkbahar Dönemi Sınavı Cevapları Açıklandı!

 21 Mayıs Pazar günü yapılan AKADEMİK PERSONEL VE LİSANSÜSTÜ EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI (ALES) (İlkbahar Dönemi) sınav soru ve cevap anahtarı açıklandı.

ALES Cevap Anahatarı için habere tıklayınız...

ALES 2013 İLKBAHAR DÖNEMİ CEVAP ANAHTARI

2014 ALES SINAV SONUÇLARI

Başvuruları 10 Mart - 19 Mart 2014 tarihleri arasında tamamlanan 2014 ALES Sınavı 11 Mayıs 2014 tarihinde tamamlandı. ALES Sonuçlarını öğrenmek için aşağıdaki butona tıklayabiliriniz.

Güncelleme Tarihi: 
10/05/2014 - 23:30

ALES 2013 Sonbahar Dönemi Başvuruları Başladı. Son Gün: 20 Eylül!

2013 ales, ales 2013, ales başvuruları, alese başvuru, başvuru ales, sonbahar ales, ales sonbahar, ales sınavı

2013 ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) Sonbahar Dönemi başvuruları başladı. Başvurular 20 Eylül 2013 tarihinde sona erecek. Başvurular elektronik ortamda alınacaktır. Başvuru yapmak için aşağıdaki butona tıklayınız... ALES konusunda adayların izleyeceği yol şu şekildedir:

Pages