Jump to Navigation

2014 MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ - MTV 2014 - GÜNCEL

MTV-2014 yani 2014 Motorlu Taşıtlar Vergisi güncel tarifesi geçtiğimiz günlerde açıklandı. MTV-2014 (motorlu taşıtlar vergisi) her sene olduğu gibi 2014 yılında da Ocak ve Temmuz aylarında 2 taksit halinde ödenecek. İlgili döneme ait MTV ödemeleri banka şubeleri veznelerine, online internet bankacılığı aracılığıyla ve ilgili vergi dairelerine yapılabilecek. Bunun dışında, eskiden olduğu gibi GİB yani Gelirler İdaresi Başkanlığı'na ait web sitesi üzerinde online ödeme sistemi kullanılarak kredi kartı ya da sanal kredi kartı hizmeti ile internet üzerinden online olarak rahatça (banka şubesine ya da vergi dairesine gidilmeden) yapılabilecek. Bu arada hatırlatmakta fayda var; GİB üzerinden yapılan ödemelere bazı bankalar tarafından ekstra taksit avantajı sunuluyor. Bu sayede MTV ödemelerine bu sene 3 taksite kadar ödeme kolaylığı da sağlanıyor.

Peki 2014 yılının MTV ödemeleri ne kadar olacak? Motor hacmine göre kaç TL MTV ödeyeceğiz? Araç yaşına ve motor hacmine göre ödenecek motorlu taşıtlar vergisi ne kadar olacak? Peki, Motorlu Taşıtlar Vergisi MTV-2014 son ödeme tarihi nedir? 2014 Motorlu Taşıtlar Vergisi için yeniden değerlenme oranı kaç? Tüm bu soruların cevapları ve detaylar için aşağıdaki butonlara tıklayabilirsiniz... 

2014 MTV Ne zaman ödenecek? 2014-MTV 1. Taksit ve 2. Taksit ödemeleri için son ödeme tarihi nedir?

2014 Motorlu Taşıtlar Vergisi; her sene olduğu gibi bu sene de 31 Ocak ve 31 Temmuz tarihlerine kadar ödenecek. (2 Taksit Halinde)

2014 MTV Nereye ödenecek? Hangi Ödeme Kanalları Mevcut?

2014 Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin ödenebileceği kanallar şu şekildedir:

  • Banka şubeleri vezneleri,
  • İnternet bankacılığı,
  • Vergi daireleri,
  • Gelirler İdaresi Başkanlığı Web Sitesinden Kredi Kartıyla

2014 MTV Neye Göre Hesaplanır?

2014 Motorlu taşıtlar vergisi neye göre hesaplandığı en çok merak edilen konular arasında yer alır. Ödenecek MTV 

  1. aracın cinsine,
  2. yaşına,
  3. motor hacmine,
  4. ağırlığına,
  5. oturma kapasitesine (otobüs ve minibüs için)  göre

farklılık göstermektedir.

2014 Motorlu Taşıtlar Vergisi Neden Arttı? Artışları Nasıl ve Neye göre Yapılıyor?

2014 Motorlu Taşıtlar Vergisi artışları kanunda yer alan “Her takvim yılı başından geçerli olmak üzere önceki yılda uygulanan vergi miktarları o yıl için Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca tespit ve ilan olunan yeniden değerleme oranında artırılır.” Hükmü esas alınarak yapılmaktadır.

2014 MTV için Yeniden Değerlenme Oranı Kaçtır?

2013 yılı için yeniden değerleme oranı % 3,94 olarak belirlendi. Bundan dolayı Ocak 2014 tarihinden geçerli olmak üzere 2014 Motorlu Taşıtlar Vergisi taksitleri geçen yıla göre %3.94 oranında arttırıldı. 

Motorlu Taşıtlar Vergisini Az Ödemek Mümkünmü? Böyle birşey varsa hesaplama neye göre nasıl yapılır?

Sahibi olduğunuz otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtınız için 2014 MTV tablosundan ne kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeyeceğinize bakın. Ödeyeceğiniz yıllık toplam vergi, aracınızın kasko değerinin yüzde 5'inden fazla ise aynı yaş grubunun bir alt kademesinde yer alan (bir alt motor hacmi aralığındaki) taşıtlara isabet eden vergiyi ödeyebilirsiniz.

Sorgulama Yapmak İçin Tıklayınız: admin


Main menu 2

about seo