EMEKLİLER EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

2014 yılı Emlak vergisi ödeme dönemine yaklaştığımız bu dönemde en çok sorulan ve merak edilen sorulardan biri de; emeklilerin emlak vergisi ödeyip ödemeyecekleri. "Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı" olarak nitelendirilen bu imkandan aslında  binlerce, hatta milyonlarca  emekli, çalışmayan ev hanımları, işsizler ve engelli vatandaşlar faydalanabiliyor. Tabi bunun için de bazı koşulları sağlamak gerekiyor. Bu koşulların ne olduğunu, sıfır oranlı vergi avantajından faydalanmak için ne yapılması gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmak için yazının detaylarına bakabilirsiniz. 

Geliri sadece emekli aylığı olan vatandaşlarımız ve bunların dul ve yetimleri geliri olmayan ev hanımları ve işsiz vatandaşlar, ayrıca  gaziler, engelli vatandaşlar, şehit dul ve yetimleri, indirimli yani sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından faydalanabilirler. Fakat bilinmesi gereken husus: bu indirimli yani sıfır bina vergisi oranı sadece binalar için geçerlidir ve arsa / araziler için uygulanmamaktadır. Sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasının koşullarına gelince:

  • Türkiye sınırları içinde brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan, tek konuta sahip olmak  (intifa hakkı dahil). Eğer iki konut sahibiyse ya da iki adet 1/2 hisse (yarım hisse) sahibiyse, her iki hisse ya da konut için emlak vergisi ödemek zorundadır.
  • Bildirimde bulumak için aşağıdaki işlemleri yerine getirmek gerekiyor: 
  1. Hiçbir geliri olmayanların, “Hiçbir Geliri Olmadığını Belgeleyenlerin Tek Meskenine Ait Form” ile “Hiçbir Geliri Olmayanların Tek Meskenlerine Ait Taahhüt Belgesi'ni doldurmaları
  2. Emekliler ile bunların dul ve yetimlerinin ise “Tek Meskeni Olan Emeklilere, Dul ve Yetimlere Ait Form”u
  3. Gaziler ile şehitlerin dul ve yetimlerinin “Tek Meskeni Olan Şehitlerin Dul ve Yetimlerine ve Gazilere Ait Form”u,
  4. Engellilerin ise “Tek Meskeni Olan Engellilere Ait İndirimli Bina Vergisi Formu” ile “Sağlık Kurulu Raporu”nu

doldurup bağlı bulundukları belediyeye vermeleri gerekiyor. Bu formlar belediyelerde bulunmakla birlikte, doldurulan belgelerin bir kez verilmesi ve ilerleyen yıllarda durumda bir değişiklik olmaması durumunda yeniden form verilmesi gerekmiyor. 

 

Emekliler, ev hanımları ve işsizlerin 2013 yılı içerisinde 26.000 TL’yi aşan menkul sermaye iradı yani  banka faizi, repo, döviz tevdiat hesabı faizi gibi gelirleri olduysa 2014 yılında sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanmak malesef mümkün olmamaktadır. Sıfır oranlı emlak vergisi avantajından 26 bin TL'nin altında olduğu durumda yararlanabilirler. Bu arada 2015 yılı için bu değer 27.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

Bu arada bilinmesinde fayda var, eğer 2014 yılı içerisinde emekli olduysanız bahsedilen sıfır oranlı emlak vergisi avantajından 2015 yılından itibaren faydalanabiliyorsunuz, yani 2014 yılı için emlak vergisi ödemenizi yapmanız gerekiyor.

 

Çalışma hayatına devam eden emekliler evlak vergisi avantajından faydalanamazlar. Ancak durum emekli engelliler için farklı. Engelliler, emekli olduktan sonra çalışsalar dahi birden fazla konutları olmadığı durumda, tek konutları için emlak vergisi ödemezler. 

 

Eğer Emekli bir kişi, kendisine ait evi kiraya verir de, eşine ait olan evde oturursa, bu durumda  indirimli emlak vergisi oranından yararlanması kesinlikle mümkün değildir. 

 

Yurt dışındaki bir sosyal güvenlik kurumundan aylık alan kişiler, Türkiye’de bir konutları için emlak vergisi ödemeyeceklerdir.

 

 

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

2014 EMLAK VERGiSi REHBERi

EMLAK VERGiSi, ülke nüfusumuzun yaklaşık 25 milyonunu yani nüfusun üçte birini ilgilendiren bir vergi. İyi kötü başını sokacak evi olanlar, her sene olduğu gibi 2014 yılında da emlak vergisi ödemelerini yapacaklar. Emlak Vergisi sadece ev sahiplerini ilgilendirmiyor. Kişinin sahip olduğu dükkan, mağaza, arazi ve arsa emlak vergisine tabi.

Güncelleme Tarihi: 
15/04/2014 - 22:45

EMLAK VERGİSİ DEĞERİNDEKİ ARTIŞ NELERİ ETKİLER?

Bir gayrimenkul sahibisiniz ve 2014 yılı Emlak Vergisi değerinde, her sene olduğu gibi bu sene de artış yapıldı. Gayrimenkulün emlak vergisi değerindeki artışın direkt ya da dolaylı olarak bazı etkileri oluyor.

Güncelleme Tarihi: 
16/04/2014 - 07:30

EMLAK VERGİSİ ORANI NEDİR?

Emlak Vergisi Oranı, Emlak Vergisi Hesaplamalarında kullanılan bir yüzdelik orandır. Emlak Vergisi oranı, gayrimenkulun çeşidine; yani bahsi geçen gayrimenkulun konut mu, konut olmayan bina mı (dükkan olabilir, mağaza olabilir, ya da ofis olabilir), arsa ya da arazi mi olup olmadığı durumuna göre değişebilir.

Güncelleme Tarihi: 
16/04/2014 - 11:15

EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENİR? GEÇ ÖDENMESİ DURUMUNDA EMLAK VERGİSİNE CEZA UYGULANIR MI?

Emlak vergisi her sene 2 taksit halinde ödenmektedir. Taksitlerden biri Mayıs ayında, diğeri de Kasım ayında ödenmektedir. Cezalı duruma düşmemek için Emlak Vergisinin Mayıs ve Kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 
22/04/2014 - 15:45

GECEKONDUSU OLANLAR EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Son zamanlarda merak edilen ve çok sorulan sorulardan birisi de gece kondu sahiplerinin emlak vergisi ödemek zorunda olup olmadıklarıdır. Bazıları konutun gecekondu olmasından dolayı emlak vergisi ödeme zorunluluğu olmadığı gibi bir fikir yürütebilirler ancak bu böyle değildir. Mülkiyeti kendisine ait bir arazi üzerine inşa edilmiş olsun olmasın, içinde oturduğu konut için herkes Emlak Vergisini ödemek zorundadır.

Güncelleme Tarihi: 
22/04/2014 - 16:15

KOOPERATİF ÜYESİ OLANLAR EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Herkesin en çok merak ettiği konulardan biri de, Kooperatif üyesi olanların emlak vergisi ödeyip ödemeyecekleri. Ülkemizde kooperatif üyesi olup, bu yöntem ile ev sahibi olmanın hayalini kuran bir çok insan var. Peki henüz evlerini teslim almamış olan bu kişilerin emlak vergisini kim ödeyecek?

Güncelleme Tarihi: 
22/04/2014 - 16:30

Pages