GECEKONDUSU OLANLAR EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Son zamanlarda merak edilen ve çok sorulan sorulardan birisi de gece kondu sahiplerinin emlak vergisi ödemek zorunda olup olmadıklarıdır. Bazıları konutun gecekondu olmasından dolayı emlak vergisi ödeme zorunluluğu olmadığı gibi bir fikir yürütebilirler ancak bu böyle değildir. Mülkiyeti kendisine ait bir arazi üzerine inşa edilmiş olsun olmasın, içinde oturduğu konut için herkes Emlak Vergisini ödemek zorundadır. Gecekondular için de durum aynıdır. Mülkiyeti devlete ait bir arsa üzerine konut inşa edip oturanlar da konut olarak kullandıkları bu mekan için emlak vergisi ödemek zorundadırlar. Gecekonduda oturanlar da bu konuda gerekli hassasiyeti gösterip bağlı bulundukları belediyeye giderek ne kadar emlak vergisi ödeyeceklerini öğrenebilirler.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

EMLAK VERGİSİ ORANI NEDİR?

Emlak Vergisi Oranı, Emlak Vergisi Hesaplamalarında kullanılan bir yüzdelik orandır. Emlak Vergisi oranı, gayrimenkulun çeşidine; yani bahsi geçen gayrimenkulun konut mu, konut olmayan bina mı (dükkan olabilir, mağaza olabilir, ya da ofis olabilir), arsa ya da arazi mi olup olmadığı durumuna göre değişebilir.

Güncelleme Tarihi: 
16/04/2014 - 11:15

EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENİR? GEÇ ÖDENMESİ DURUMUNDA EMLAK VERGİSİNE CEZA UYGULANIR MI?

Emlak vergisi her sene 2 taksit halinde ödenmektedir. Taksitlerden biri Mayıs ayında, diğeri de Kasım ayında ödenmektedir. Cezalı duruma düşmemek için Emlak Vergisinin Mayıs ve Kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 
22/04/2014 - 15:45

KOOPERATİF ÜYESİ OLANLAR EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Herkesin en çok merak ettiği konulardan biri de, Kooperatif üyesi olanların emlak vergisi ödeyip ödemeyecekleri. Ülkemizde kooperatif üyesi olup, bu yöntem ile ev sahibi olmanın hayalini kuran bir çok insan var. Peki henüz evlerini teslim almamış olan bu kişilerin emlak vergisini kim ödeyecek?

Güncelleme Tarihi: 
22/04/2014 - 16:30

EMEKLİLER EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

2014 yılı Emlak vergisi ödeme dönemine yaklaştığımız bu dönemde en çok sorulan ve merak edilen sorulardan biri de; emeklilerin emlak vergisi ödeyip ödemeyecekleri. "Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı" olarak nitelendirilen bu imkandan aslında  binlerce, hatta milyonlarca  emekli, çalışmayan ev hanımları, işsizler ve engelli vatandaşlar faydalanabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 
22/04/2014 - 21:30

ÖĞRENCİLER EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK Mİ?

Emlak vergisi kanuna göre öğrencilere de bazı muafiyetler tanınmaktadır. Evi olan bir öğrenci eğer 200 metrekareyi aşmayan bir evde oturuyorlarsa emlak vergisi ödemezler. Bunun nedeni de öğrencilerin geliri olmayan statüsünde olmalarından kaynaklanıyor. Bu muafiyetten faydalanmak için gerekli bildirimlerin belediyeye yapılması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 
22/04/2014 - 22:15

2014 EMLAK VERGiSi REHBERi

EMLAK VERGiSi, ülke nüfusumuzun yaklaşık 25 milyonunu yani nüfusun üçte birini ilgilendiren bir vergi. İyi kötü başını sokacak evi olanlar, her sene olduğu gibi 2014 yılında da emlak vergisi ödemelerini yapacaklar. Emlak Vergisi sadece ev sahiplerini ilgilendirmiyor. Kişinin sahip olduğu dükkan, mağaza, arazi ve arsa emlak vergisine tabi.

Güncelleme Tarihi: 
15/04/2014 - 22:45

Pages