KAR LASTİĞİNİN ZORUNLU OLDUĞU İLLER

İlk olarak ticari araçlarda (otobüs, kamyon, dolmuş, minibüs vs)  takılması zorunlu hale gelen kar lastiği uygulamasına artık otomobiller de dahil ediliyor. Bundan böyle binek araçlarında kış lastiği olmayanlar tespit edildiğinde cezai işlem uygulanacak. Detaylar haberin ayrıntılarında...

Kar Lastiği Uygulaması Hangi Şehirlerde Zorunlu Hale Geldi?

Kar Lastiğinin zorunlu hale geldiği iller şunlar: Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara ,Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Karabük, Düzce. Bu illerde araç kullanan ve kar lastiksiz araç kullananlar yakalandıklarında ceza ödeyecekler.

Kar Lastiği Takmamanın Cezası Nedir?

Kar lastiği takmayanlara 77 TL ceza uygulanacak.

Kar Lastiği Neden Zorunludur?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafıdan geçerli hale gelen bu uygulama ile, tüm araçlarda kar lastiği zorunluluğu getirildi, çünkü kar lastiği olmayan araçlar zorlu kış koşullarında, karda ve buzda yolda kalıyor ve diğer araçların da yolda kalmasına neden oluyorlar. Trafiğin tıkanmasını önlemek ve kazaları önlemek için kar lastiği takmak önemlidir.

Kar Lastiği Kaza Riskini Azaltır mı?

Kar lastiği olmayan araçların kontrolu kaybetme olasılığı, kar lastiği olan araçlara göre çok fazladır. Kış lastiği olmayan araçlar tüm trafik için hayati tehlike oluştururlar. Kar lastiği hem trafiğin tıkanmasını önler, hem de kaza riskini önemli ölçüde azaltarak hayati tehlikenin ortadan kalkmasına katkıda bulunur.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

KAR LASTİĞİ UYGULAMASI KİME ZORUNLU, NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Zorunlu mu değil mi? Kime zorunlu ve hangi tarihler arasında? Herkesin kafasını karıştıran zorunlu  kış lastiği (kar lastiği) uygulaması başlıyor. Uygulamaya istinaden, kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık tarihinden itibaren başlıyor. Araç sahiplerinin bu konuda hala kafası karışık. Kış lastiği uygulama ilgili tüm detaylar şöyle:

Güncelleme Tarihi: 
25/11/2014 - 07:15

2014 YILI TRAFİK CEZALARI AÇIKLANDI

2014 Yılı Trafik Cezaları yeniden değerleme oranı çerçevesinde yılbaşından itibaren yüzde 3,93 oranında artırılacak. Özellikle uyuşturucu ve alkollü araç kullananlara ağır cezalar uygulanacak .

Güncelleme Tarihi: 
26/12/2013 - 15:45

2015 TRAFİK CEZALARI AÇIKLANDI

2015 Yılı Trafik Cezaları açıklandı. Bu senenin yeniden değerleme oranı çerçevesinde yılbaşından itibaren trafik cezaları % 10,11 oranında artırılacak. Gecen sene bu artış oranı sadece %3.93 idi. Bu sene yapılacak artış ile birlikte trafik cezaları gerçekten el yakacak gibi gözüküyor. 2015 yılı zamlı trafik cezası tablosu aşağıdaki gibidir. Herkese 2015 yılında kazasız belasız günler. 

Güncelleme Tarihi: 
28/12/2014 - 14:30

TRAFİK CEZASI SORGULAMA - ADRESE KESİLEN TRAFİK CEZASI SORGULAMA

Online Trafik cezası sorgulama, Adrese kesilen trafik cezası sorgulama işlemleri, Radar cezası. Online olarak anında plakanıza ve ehliyetinize kesilen trafik cezanızı aşağıdaki linkten sorgulayabilirsiniz. Hepinize kazasız belasız günler dileriz.

Güncelleme Tarihi: 
17/07/2015 - 12:00

KAR LASTİĞİ TAKMAYANA CEZA KESİLECEK!

Geçen sene yürürlüğe giren kanunla yolcu ve yük taşımada kullanılan ticari araçlarda kar lastiği (kış lastiği) takmak zorunlu hale geldi. Bununla birlikte ticari araç sahiplerini kar lastiği taktırma telaşı sardı. Peki kar lastiği taktırmamanın cezası ne? Kar lastiği denetimi kimin tarafından gerçekleştirilecek? Hangi tarihler arasında kar lastiği takılması gerekiyor?

Güncelleme Tarihi: 
10/12/2013 - 10:15

TRAFiK SiGORTASINDA YENi BiR DÖNEM BAŞLIYOR

2014 yılına girmemizle birlikte Trafik Sigortasında da yeni bir döneme girmiş bulunuyoruz. Artık trafik sigortasında devlet tarafından belirlenen hasarsızlık indirimi veya sigorta prim artırımı oranları ortadan kaldırılıyor.

Güncelleme Tarihi: 
06/01/2014 - 21:15

Pages