İlk olarak ticari araçlarda (otobüs, kamyon, dolmuş, minibüs vs)  takılması zorunlu hale gelen kar lastiği uygulamasına artık otomobiller de dahil ediliyor. Bundan böyle binek araçlarında kış lastiği olmayanlar tespit edildiğinde cezai işlem uygulanacak. Detaylar haberin ayrıntılarında...
Kar Lastiği Uygulaması Hangi Şehirlerde Zorunlu Hale Geldi?

Kar Lastiğinin zorunlu hale geldiği iller şunlar: Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara ,Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Karabük, Düzce. Bu illerde araç kullanan ve kar lastiksiz araç kullananlar yakalandıklarında ceza ödeyecekler.

Kar Lastiği Takmamanın Cezası Nedir?

Kar lastiği takmayanlara 77 TL ceza uygulanacak.

Kar Lastiği Neden Zorunludur?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafıdan geçerli hale gelen bu uygulama ile, tüm araçlarda kar lastiği zorunluluğu getirildi, çünkü kar lastiği olmayan araçlar zorlu kış koşullarında, karda ve buzda yolda kalıyor ve diğer araçların da yolda kalmasına neden oluyorlar. Trafiğin tıkanmasını önlemek ve kazaları önlemek için kar lastiği takmak önemlidir.

Kar Lastiği Kaza Riskini Azaltır mı?

Kar lastiği olmayan araçların kontrolu kaybetme olasılığı, kar lastiği olan araçlara göre çok fazladır. Kış lastiği olmayan araçlar tüm trafik için hayati tehlike oluştururlar. Kar lastiği hem trafiğin tıkanmasını önler, hem de kaza riskini önemli ölçüde azaltarak hayati tehlikenin ortadan kalkmasına katkıda bulunur.

 

Güncelleme Tarihi: 
Monday, December 16, 2013 - 21:15

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

KAR LASTİĞİ UYGULAMASI KİME ZORUNLU, NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Zorunlu mu değil mi? Kime zorunlu ve hangi tarihler arasında? Herkesin kafasını karıştıran zorunlu  kış lastiği (kar lastiği) uygulaması başlıyor. Uygulamaya istinaden, kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık tarihinden itibaren başlıyor. Araç sahiplerinin bu konuda hala kafası karışık. Kış lastiği uygulama ilgili tüm detaylar şöyle:

Güncelleme Tarihi: 
25/11/2014 - 07:15

2014 YILI TRAFİK CEZALARI AÇIKLANDI

2014 Yılı Trafik Cezaları yeniden değerleme oranı çerçevesinde yılbaşından itibaren yüzde 3,93 oranında artırılacak. Özellikle uyuşturucu ve alkollü araç kullananlara ağır cezalar uygulanacak .

Güncelleme Tarihi: 
26/12/2013 - 15:45

KAR LASTİĞİ TAKMAYANA CEZA KESİLECEK!

Geçen sene yürürlüğe giren kanunla yolcu ve yük taşımada kullanılan ticari araçlarda kar lastiği (kış lastiği) takmak zorunlu hale geldi. Bununla birlikte ticari araç sahiplerini kar lastiği taktırma telaşı sardı. Peki kar lastiği taktırmamanın cezası ne? Kar lastiği denetimi kimin tarafından gerçekleştirilecek? Hangi tarihler arasında kar lastiği takılması gerekiyor?

Güncelleme Tarihi: 
10/12/2013 - 10:15

TRAFiK SiGORTASINDA YENi BiR DÖNEM BAŞLIYOR

2014 yılına girmemizle birlikte Trafik Sigortasında da yeni bir döneme girmiş bulunuyoruz. Artık trafik sigortasında devlet tarafından belirlenen hasarsızlık indirimi veya sigorta prim artırımı oranları ortadan kaldırılıyor.

Güncelleme Tarihi: 
06/01/2014 - 21:15

SIFIR ARAÇLARDA ÖTV ARTIŞI EL YAKIYOR!

2014 yılına girmemizle birlikte sıfır araç alımlarında ÖTV oranlarında artışa gidildi. Buna göre 1600 motorlu araçlar için ÖTV oranı %40'dan %45'e, 1600-2000 motorlu araçlar için %80'den %90'a çıkarıldı. 2000 cc üzerinde motor hacmine sahip araçlarda ise ÖTV oranı inanılmaz boyutlarda.

Güncelleme Tarihi: 
13/01/2014 - 13:45

RADARA YAKALANMAK - 2014 TRAFiK CEZALARI

Trafik ekipleri, trafik polisleri ve her gün yaygınlaşan radar ve kamera sistemleri ile yapılan trafik kontrollerinde trafikte seyreden araçların, kamyonların, otomobillerin, motosikletlerin ve arabaların radar ile hız ölçümü yapılmaktadır. Eskiden sadece şehirler arası yollarda sıkça yapılan radarla hız tespiti, şehir içinde de yaygın olarak yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 
08/04/2014 - 09:45

Pages