İlk olarak ticari araçlarda (otobüs, kamyon, dolmuş, minibüs vs)  takılması zorunlu hale gelen kar lastiği uygulamasına artık otomobiller de dahil ediliyor. Bundan böyle binek araçlarında kış lastiği olmayanlar tespit edildiğinde cezai işlem uygulanacak. Detaylar haberin ayrıntılarında...
Kar Lastiği Uygulaması Hangi Şehirlerde Zorunlu Hale Geldi?

Kar Lastiğinin zorunlu hale geldiği iller şunlar: Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara ,Artvin, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Tunceli, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Karabük, Düzce. Bu illerde araç kullanan ve kar lastiksiz araç kullananlar yakalandıklarında ceza ödeyecekler.

Kar Lastiği Takmamanın Cezası Nedir?

Kar lastiği takmayanlara 77 TL ceza uygulanacak.

Kar Lastiği Neden Zorunludur?

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafıdan geçerli hale gelen bu uygulama ile, tüm araçlarda kar lastiği zorunluluğu getirildi, çünkü kar lastiği olmayan araçlar zorlu kış koşullarında, karda ve buzda yolda kalıyor ve diğer araçların da yolda kalmasına neden oluyorlar. Trafiğin tıkanmasını önlemek ve kazaları önlemek için kar lastiği takmak önemlidir.

Kar Lastiği Kaza Riskini Azaltır mı?

Kar lastiği olmayan araçların kontrolu kaybetme olasılığı, kar lastiği olan araçlara göre çok fazladır. Kış lastiği olmayan araçlar tüm trafik için hayati tehlike oluştururlar. Kar lastiği hem trafiğin tıkanmasını önler, hem de kaza riskini önemli ölçüde azaltarak hayati tehlikenin ortadan kalkmasına katkıda bulunur.

 

Güncelleme Tarihi: 
Monday, December 16, 2013 - 21:15

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

KAR LASTİĞİ TAKMAYANA CEZA KESİLECEK!

Geçen sene yürürlüğe giren kanunla yolcu ve yük taşımada kullanılan ticari araçlarda kar lastiği (kış lastiği) takmak zorunlu hale geldi. Bununla birlikte ticari araç sahiplerini kar lastiği taktırma telaşı sardı. Peki kar lastiği taktırmamanın cezası ne? Kar lastiği denetimi kimin tarafından gerçekleştirilecek? Hangi tarihler arasında kar lastiği takılması gerekiyor?

Güncelleme Tarihi: 
10/12/2013 - 10:15

2014 YILI TRAFİK CEZALARI AÇIKLANDI

2014 Yılı Trafik Cezaları yeniden değerleme oranı çerçevesinde yılbaşından itibaren yüzde 3,93 oranında artırılacak. Özellikle uyuşturucu ve alkollü araç kullananlara ağır cezalar uygulanacak .

Güncelleme Tarihi: 
26/12/2013 - 15:45

EHLİYETSİZ ARAÇ KULLANMANIN CEZASI NE KADAR?

2014 yılının trafik cezalarına da herşeye olduğu gibi zam geldi. 2014 yılnda açıklanan en güncel trafik cezası listesine göre, ehliyetsiz yani sürücü belgesi olmadan araç kullanmanın malesef cezai yaptırımı var. Aslında hepimizin başına gelebilir... Bu yoğun hayat koşturmacası içerisinde cüzdanımızı unutup, trafikte araç kullanmak üzere yola çıkabiliriz.

Güncelleme Tarihi: 
07/04/2014 - 22:45

EHLiYET CEZA PUANI SORGULAMA

Hepimiz hergün trafikte araç kullanıyoruz. Bazen dikkatsizlik nedeniyle kaza yaptığımız ya da trafik kurallarına dikkatsizlik nedeniyle uymayarak ceza yediğimiz durumlar olabiliyor. Peki adımıza düzenlenen trafik cezaları sonucunda ehliyetimize Ceza Puanı işliyor mu? Ceza Puanımızı nereden sorgulayabiliriz?

Güncelleme Tarihi: 
13/04/2014 - 15:15

2013 Yeni Trafik Cezaları Açıklandı

2013 Trafik Cezaları, 2013 trafik ceza tarifesi,  trafik cezası tarifesi

2013 yılına ait güncel trafik cezaları açıklandı. Buna göre yapılan trafik ihlallerine göre belirlenen ceza miktarları şöyle:

No

Trafik İhlalinin Konusu

2013 İdari Para Cezası

HGS Geçiş ihlali Sorgulama

HGS, hgs kaçak geçiş

HGS geçiş ihlallerini artık online olarak sorgulayabileceksiniz. Yapmanız gereken aşağıdaki sorgulama linkine tıklayıp araç plaka numaranızı girmeniz.

HGS DEN KAÇAK GEÇİŞ YAPTIM, NE YAPMALIYIM?

Pages