KOOPERATİF ÜYESİ OLANLAR EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Herkesin en çok merak ettiği konulardan biri de, Kooperatif üyesi olanların emlak vergisi ödeyip ödemeyecekleri. Ülkemizde kooperatif üyesi olup, bu yöntem ile ev sahibi olmanın hayalini kuran bir çok insan var. Peki henüz evlerini teslim almamış olan bu kişilerin emlak vergisini kim ödeyecek? Bununla ilgili düzenleme; kooperatiflere ait olan konutların emlak vergisini kooperatifler tarafından ödenmesi gerektiğini belirtiyor. Konutlar tamamlandıktan sonra tapular ev sahiplerine verilince belediyeye emlak vergisi bildirimi yapmak gerekiyor. O senenin vergisini gene kooperatif ödemek zorunda. Emlak bildiriminin yapıldığı seneyi izleyen sene Emlak Vergisi konut sahibi tarafından ödenmelidir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

EMLAK VERGİSİ DEĞERİNDEKİ ARTIŞ NELERİ ETKİLER?

Bir gayrimenkul sahibisiniz ve 2014 yılı Emlak Vergisi değerinde, her sene olduğu gibi bu sene de artış yapıldı. Gayrimenkulün emlak vergisi değerindeki artışın direkt ya da dolaylı olarak bazı etkileri oluyor.

Güncelleme Tarihi: 
16/04/2014 - 07:30

EMLAK VERGİSİ ORANI NEDİR?

Emlak Vergisi Oranı, Emlak Vergisi Hesaplamalarında kullanılan bir yüzdelik orandır. Emlak Vergisi oranı, gayrimenkulun çeşidine; yani bahsi geçen gayrimenkulun konut mu, konut olmayan bina mı (dükkan olabilir, mağaza olabilir, ya da ofis olabilir), arsa ya da arazi mi olup olmadığı durumuna göre değişebilir.

Güncelleme Tarihi: 
16/04/2014 - 11:15

EMLAK VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENİR? GEÇ ÖDENMESİ DURUMUNDA EMLAK VERGİSİNE CEZA UYGULANIR MI?

Emlak vergisi her sene 2 taksit halinde ödenmektedir. Taksitlerden biri Mayıs ayında, diğeri de Kasım ayında ödenmektedir. Cezalı duruma düşmemek için Emlak Vergisinin Mayıs ve Kasım ayı sonuna kadar ödenmesi gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 
22/04/2014 - 15:45

GECEKONDUSU OLANLAR EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

Son zamanlarda merak edilen ve çok sorulan sorulardan birisi de gece kondu sahiplerinin emlak vergisi ödemek zorunda olup olmadıklarıdır. Bazıları konutun gecekondu olmasından dolayı emlak vergisi ödeme zorunluluğu olmadığı gibi bir fikir yürütebilirler ancak bu böyle değildir. Mülkiyeti kendisine ait bir arazi üzerine inşa edilmiş olsun olmasın, içinde oturduğu konut için herkes Emlak Vergisini ödemek zorundadır.

Güncelleme Tarihi: 
22/04/2014 - 16:15

EMEKLİLER EMLAK VERGİSİ ÖDER Mİ?

2014 yılı Emlak vergisi ödeme dönemine yaklaştığımız bu dönemde en çok sorulan ve merak edilen sorulardan biri de; emeklilerin emlak vergisi ödeyip ödemeyecekleri. "Sıfır oranlı emlak vergisi avantajı" olarak nitelendirilen bu imkandan aslında  binlerce, hatta milyonlarca  emekli, çalışmayan ev hanımları, işsizler ve engelli vatandaşlar faydalanabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 
22/04/2014 - 21:30

ÖĞRENCİLER EMLAK VERGİSİ ÖDEYECEK Mİ?

Emlak vergisi kanuna göre öğrencilere de bazı muafiyetler tanınmaktadır. Evi olan bir öğrenci eğer 200 metrekareyi aşmayan bir evde oturuyorlarsa emlak vergisi ödemezler. Bunun nedeni de öğrencilerin geliri olmayan statüsünde olmalarından kaynaklanıyor. Bu muafiyetten faydalanmak için gerekli bildirimlerin belediyeye yapılması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 
22/04/2014 - 22:15

Pages